Postitatud

Artur

Artur

E-lapsehoidja Artur: õpime mitte selleks, et teistest targemad olla, vaid et rohkem teada

Artur on töötanud alates 2018. a Halliste Põhikoolis robootika õpetaja ja huviringi juhendajana. Ta tunneb paljusid interaktiivseid lauamänge ja armastab koos lastega joonistades lugusid välja mõelda.

Laia silmaringiga Artur ütleb, et ta ei ole traditsioonilises mõistes pedagoog: “Mulle meeldib lastega suhelda nagu võrdväärse partneriga ja mitte neid sundida.” Laste tähelepanu köidavad väga erinevad asjad. “Otsin ja leian, mis konkreetset last antud hetkel huvitada võiks. See pole alati lihtne, aga kui ma saan lapse mingil moel reageerima, oskan selle pealt edasi minna,” selgitab Artur, kuidas hea vaist teda töös lastega aitab.

E-lapsehoidmise juurde jõudis Artur läbi oma ema, kes uudsest võimalusest 2021. a varakevadel kuulis. Arturile meeldib selle töö juures vabadus: ta saab olla enda valitud kohas ning töötada just neil hetkedel kui talle sobib.

Arturi hoiud õnnestuvad hästi muu hulgas tänu sellele, et ta on lapsega aus ja avatud. “Teeme lapsega kokkuleppeid ja üritan ka põhjendada, miks vanematel oma aega vaja on. Selgitan lapsele, et ei saa teda läbi arvuti millekski sundida, ja laps mõistab nii, et temal endal on võimalus otsustada, milliseks hoid kujuneb,” tutvustab lapsehoidja oma nippe.

Enamik Arturi hoide sisaldavad joonistamist. Ta arutab koos lapsega, mida joonistada, kes on tegelased, kuidas nad tegutsevad, mis lugu sealt välja koorub. “Mõnele lapsele meeldivad kaklevad kollid. Sel juhul joonistame neid ning paneme kokku lugusid nendest kollidest. Justkui “Onu Raivo jutupliiats”, aga mitte ühe- vaid kahepoolne,” toob Artur näite, kuidas laste mõtlemist kogu aeg töös hoida.

Arturile meeldivad lauamängud ning tihti mängib ta neid ise erinevatel interneti platvormidel. See andis lükke proovida lihtsaid interaktiivseid lauamänge ka koos lastega. Nii näiteks saab tuntud “Tsirkuse” mängu mängida ka internetis. Kui lapsel on olemas täring, saab ta kodus täringut veeretada, selle puudumisel on võimalik ka seda arvutis teha.

Artur on üks enim e-hoide teinud lapsehoidja. Kõigist nendest kordadest tuleb meelde vaid üks, kus laps ei soovinud pikka aega suhelda. Artur jälgiski nii esimesed 40 minutit vaikselt lapse tegevust, lasi lapsel keskenduda ja tuletas aeg ajalt meelde, et on tema jaoks olemas.

“Kord jäin keerulisse olukorda, kui pidin väiksele tüdrukule selgitama, miks ei tohi ekraani ees riideid vahetada,” meenutab lapsehoida üht kostüümimänge armastavat last. Artur polnud varem sellist selgitustööd tegema pidanud ning ei osanud kohe sõnu seada. “Endal oli veidi piinlik, aga samas lapsele vajalik õppetund,” ütleb Artur ja lisab, et sellest ajast alates on lapsel riiete vahetamiseks kindel nurk, mis jääb ekraani ulatusest välja. Internetiturvalisus on oluline teema ning meie hoidjad toetavad lapsi, et nad teaks, kuidas õigeid valikuid teha.

“Lastega suheldes on oluline kuulata nende arvamust ja selgitada uusi asju. Kõige kasulikum on lapsele inimeseks olemise õpetamine ja iga uue täiskasvanuga õpib laps uusi perspektiive kaaluma,” meenutab Artur, kuidas temal endal oli lapsena väga põnev uute inimestega kohtuda. Lastel on vaja suhelda ning just ka teiste täiskasvanutega.